Sygnatura
VII SA/Wa 3085/24
Postanowienie WSA w Warszawie z 21 października 2025 r., VII SA/Wa 3085/24 – opłaty związane ze wzrostem wartości nieruchomości
Wynik
Odrzucono skargę
- Sąd
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
- Data orzeczenia
- 21 października 2025
- Prawomocne
- tak
Treść rozstrzygnięcia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Michał Podsiadło po rozpoznaniu w dniu 21 października 2025 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 1 października 2024 r. znak: KOA/3590/Ar/24 w przedmiocie ustalenia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości postanawia: 1) odrzucić skargę; 2) zwrócić skarżącej B. K. ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kwotę 200 (dwieście) złotych, uiszczoną tytułem wpisu sądowego od skargi.
Analiza z kontekstem sprawy
Co to orzeczenie oznacza dla Twojej sprawy?
Zapytaj o skutki rozstrzygnięcia, podstawę prawną albo argumenty do wykorzystania. AnyLawyer rozpocznie od tej konkretnej sprawy.
Uzasadnienie
W dniu 9 października 2024 r. doręczono pełnomocnikowi B. K. decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z 1 października 2024 r. znak: KOA/3590/Ar/24 w przedmiocie ustalenia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości. W dniu 15 listopada 2024 r. B. K., zastępowana przez radcę prawnego, wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na ww. decyzję wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia. Postanowieniem z 3 czerwca 2025 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Zażalenie na to rozstrzygnięcie zostało oddalone postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 września 2025 r. sygn. akt II OZ 1383/25. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje. Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.; dalej: p.p.s.a.), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Będąca przedmiotem skargi decyzja została doręczona stronie skarżącej skarżącemu 9 października 2024 r., w związku z tym trzydziestodniowy termin na wniesienie skargi upłynął 8 listopada 2024 r. Wniesienie tej skargi 15 listopada 2024 r. nastąpiło zatem po upływie terminu na zaskarżenie ww. rozstrzygnięcia do sądu administracyjnego. W związku z tym, jak również z uwagi na oddalenie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, Sąd zobowiązany był odrzucić tę skargę na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. – jako wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Z uwagi na odrzucenie skargi, Sąd zdecydował o zwrocie skarżącej całej kwoty uiszczonego wpisu sądowego od skargi, o czym orzeczono na zasadzie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.
Informacje o sprawie
- Data wpływu
- 16 grudnia 2024
- Symbol z opisem
- 6157 Opłaty związane ze wzrostem wartości nieruchomości
- Hasła tematyczne
- Odrzucenie skargi
- Skarżony organ
- Samorządowe Kolegium Odwoławcze
- Sędziowie
- Michał Podsiadło /przewodniczący sprawozdawca/
Powołane przepisy
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j.
art. 58 § 1 pkt 2 · Dz.U. 2022 poz. 329
Inne orzeczenia w tej sprawie
Powiązane dokumenty
Sygnatura: II SA/Gd 658/25 · 21 października 2025
Postanowienie WSA w Gdańsku z 21 października 2025 r., II SA/Gd 658/25 – opłaty związane ze wzrostem wartości nieruchomości
Sygnatura: II SA/Kr 1179/25 · 20 października 2025
Postanowienie WSA w Krakowie z 20 października 2025 r., II SA/Kr 1179/25 – opłaty związane ze wzrostem wartości nieruchomości
Sygnatura: II SA/Gl 475/25 · 16 października 2025
Wyrok WSA w Gliwicach z 16 października 2025 r., II SA/Gl 475/25 – opłaty związane ze wzrostem wartości nieruchomości
Źródło urzędowe: Naczelny Sąd Administracyjny