Sygnatura
VIII SA/Wa 601/25
Postanowienie WSA w Warszawie z 21 listopada 2025 r., VIII SA/Wa 601/25
Wynik
Odrzucono skargę
- Sąd
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
- Data orzeczenia
- 21 listopada 2025
- Prawomocne
- nie
Treść rozstrzygnięcia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Leszek Kobylski po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2025 r. na posiedzeniu niejawnym w Radomiu sprawy ze skargi S. T. na decyzję Dyrektora M. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 11 czerwca 2025 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego postanawia: 1. odrzucić skargę; 2. zwrócić skarżącemu S.T. kwotę 100 (sto) złotych uiszczoną tytułem wpisu od skargi.
Analiza z kontekstem sprawy
Co to orzeczenie oznacza dla Twojej sprawy?
Zapytaj o skutki rozstrzygnięcia, podstawę prawną albo argumenty do wykorzystania. AnyLawyer rozpocznie od tej konkretnej sprawy.
Uzasadnienie
Pismem z 14 lipca 2025 r. S. T.(dalej: skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na opisaną w sentencji decyzję Dyrektora M. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 11 czerwca 2025 r. nr [...]. Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z 22 sierpnia 2025 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis powyższego zarządzenia doręczono skarżącemu 11 września 2025 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru– k. 24 akt sądowych). Skarżący uiścił wpis sądowy w wymaganej wysokości 19 września 2025 r. (wydruk z rejestru Opłat Sądowych z 5 listopada 2025 r.– k. 25 akt sądowych). Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje: Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r., poz. 935 ze zm., dalej: p.p.s.a.) sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Przy czym, skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd, o czym stanowi art. 220 § 3 p.p.s.a. Jak wynika z akt sprawy, wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100 zł zostało doręczone skarżącemu 11 września 2025 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru– k. 24 akt sądowych). Skarżący został pouczony jednocześnie, że niewykonanie wezwania w terminie 7 dni będzie skutkować odrzuceniem skargi. Termin na wykonanie przedmiotowego upłynął bezskutecznie 18 września 2025 r. Sąd stwierdza, że należny wpis został uiszczony, jednakże nastąpiło to 19 września 2025 r., zatem z jednodniowym uchybieniem ustawowego terminu. W konsekwencji skarga podlega odrzuceniu. Należy bowiem podkreślić, że uiszczenie wpisu po terminie jest równoznaczne z jego nieuiszczeniem (por. postanowienie NSA z 14 czerwca 2019 r., sygn. akt I GZ 182/19). Wobec powyższego Sąd, działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a, orzekł jak w punkcie 1 sentencji postanowienia. Jednocześnie, na mocy art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., Sąd zwrócił skarżącemu uiszczony wpis sądowy od skargi.
Informacje o sprawie
- Data wpływu
- 22 sierpnia 2025
- Symbol z opisem
- 6550
- Hasła tematyczne
- Odrzucenie skargi
- Skarżony organ
- Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
- Sędziowie
- Leszek Kobylski /przewodniczący sprawozdawca/
Powołane przepisy
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j.)
art. 220 par. 3 ppsa · Dz.U. 2024 poz. 935
Inne orzeczenia w tej sprawie
Powiązane dokumenty
Sygnatura: VIII SA/Wa 359/25 · 21 listopada 2025
Postanowienie WSA w Warszawie z 21 listopada 2025 r., VIII SA/Wa 359/25
Sygnatura: III SA/Po 470/25 · 21 listopada 2025
Wyrok WSA w Poznaniu z 21 listopada 2025 r., III SA/Po 470/25
Sygnatura: III SA/Po 370/25 · 21 listopada 2025
Wyrok WSA w Poznaniu z 21 listopada 2025 r., III SA/Po 370/25
Źródło urzędowe: Naczelny Sąd Administracyjny