Wróć do: Orzeczenia NSA

Sygnatura

VIII SA/Wa 601/25

Postanowienie WSA w Warszawie z 21 listopada 2025 r., VIII SA/Wa 601/25

Wynik

Odrzucono skargę

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Data orzeczenia
21 listopada 2025
Prawomocne
nie

Treść rozstrzygnięcia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Leszek Kobylski po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2025 r. na posiedzeniu niejawnym w Radomiu sprawy ze skargi S. T. na decyzję Dyrektora M. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 11 czerwca 2025 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego postanawia: 1. odrzucić skargę; 2. zwrócić skarżącemu S.T. kwotę 100 (sto) złotych uiszczoną tytułem wpisu od skargi.

Analiza z kontekstem sprawy

Co to orzeczenie oznacza dla Twojej sprawy?

Zapytaj o skutki rozstrzygnięcia, podstawę prawną albo argumenty do wykorzystania. AnyLawyer rozpocznie od tej konkretnej sprawy.

Zapytaj AnyLawyer o to orzeczenie

Uzasadnienie

Pismem z 14 lipca 2025 r. S. T.(dalej: skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na opisaną w sentencji decyzję Dyrektora M. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 11 czerwca 2025 r. nr [...]. Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z 22 sierpnia 2025 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis powyższego zarządzenia doręczono skarżącemu 11 września 2025 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru– k. 24 akt sądowych). Skarżący uiścił wpis sądowy w wymaganej wysokości 19 września 2025 r. (wydruk z rejestru Opłat Sądowych z 5 listopada 2025 r.– k. 25 akt sądowych). Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje: Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r., poz. 935 ze zm., dalej: p.p.s.a.) sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Przy czym, skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd, o czym stanowi art. 220 § 3 p.p.s.a. Jak wynika z akt sprawy, wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100 zł zostało doręczone skarżącemu 11 września 2025 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru– k. 24 akt sądowych). Skarżący został pouczony jednocześnie, że niewykonanie wezwania w terminie 7 dni będzie skutkować odrzuceniem skargi. Termin na wykonanie przedmiotowego upłynął bezskutecznie 18 września 2025 r. Sąd stwierdza, że należny wpis został uiszczony, jednakże nastąpiło to 19 września 2025 r., zatem z jednodniowym uchybieniem ustawowego terminu. W konsekwencji skarga podlega odrzuceniu. Należy bowiem podkreślić, że uiszczenie wpisu po terminie jest równoznaczne z jego nieuiszczeniem (por. postanowienie NSA z 14 czerwca 2019 r., sygn. akt I GZ 182/19). Wobec powyższego Sąd, działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a, orzekł jak w punkcie 1 sentencji postanowienia. Jednocześnie, na mocy art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., Sąd zwrócił skarżącemu uiszczony wpis sądowy od skargi.

Informacje o sprawie

Data wpływu
22 sierpnia 2025
Symbol z opisem
6550
Hasła tematyczne
Odrzucenie skargi
Skarżony organ
Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Sędziowie
Leszek Kobylski /przewodniczący sprawozdawca/

Powołane przepisy

Inne orzeczenia w tej sprawie

Powiązane dokumenty

Źródło urzędowe: Naczelny Sąd Administracyjny