Sygnatura
VI SA/Wa 1390/16
Postanowienie WSA w Warszawie z 22 lutego 2017 r., VI SA/Wa 1390/16 – prowadzenie aptek i hurtowni farmaceutycznych
Wynik
Odrzucono skargę kasacyjną
- Sąd
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
- Data orzeczenia
- 22 lutego 2017
Treść rozstrzygnięcia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Grażyna Śliwińska po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2017 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej Naczelnej Rady Aptekarskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2016 r. sygn. akt sygn. akt VI SA/Wa 1390/16 w sprawie ze skargi G. Sp. j. z siedzibą w L. na uchwałę Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie opinii w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej postanawia: 1. odrzucić skargę kasacyjną, 2. zwrócić N. kwotę 100 złotych (słownie stu złotych), uiszczoną tytułem wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.
Analiza z kontekstem sprawy
Co to orzeczenie oznacza dla Twojej sprawy?
Zapytaj o skutki rozstrzygnięcia, podstawę prawną albo argumenty do wykorzystania. AnyLawyer rozpocznie od tej konkretnej sprawy.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 listopada 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 1390/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym, skargi G. Sp. j. z siedzibą w L. na uchwałę Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie opinii w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej: 1. stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały oraz poprzedzającej ją uchwały Okręgowej Rady Aptekarskiej w [...] z dnia [...] lutego 2016 r. Nr [...]; 2. zasądził od Naczelnej Rady Aptekarskiej na rzecz G. Sp. j. z siedzibą w L. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi Naczelnej Rady Aptekarskiej w dniu 9 grudnia 2016 r. W dniu 11 stycznia 2017 roku została nadana w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, skarga kasacyjna Naczelnej Rady Aptekarskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 1390/16. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje: Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 718 ze zm., zwanej dalej "p.p.s.a."), skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. W niniejszej sprawie odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi Naczelnej Rady Aptekarskiej w dniu 9 grudnia 2016 r. Tym samym termin na wniesienie skargi kasacyjnej upłynął w dniu 9 stycznia 2017 r. Skarga kasacyjna została natomiast nadana w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w dniu 11 stycznia 2017 roku a więc po upływie przewidzianego ustawą trzydziestodniowego terminu. Okoliczność ta obliguje natomiast Sąd do odrzucenia przedmiotowej skargi kasacyjnej. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Z tych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając w oparciu o art. 178 p.p.s.a., odrzucił skargę kasacyjną Naczelnej Rady Aptekarskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2016 r. sygn. akt sygn. akt VI SA/Wa 1390/16, jako spóźnioną. O zwrocie wpisu sądowego od skargi kasacyjnej Sąd orzekł w oparciu o art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 p.p.s.a.
Informacje o sprawie
- Data wpływu
- 14 lipca 2016
- Symbol z opisem
- 6203 Prowadzenie aptek i hurtowni farmaceutycznych
- Hasła tematyczne
- Odrzucenie skargi kasacyjnej
- Skarżony organ
- Rada Aptekarska
- Sędziowie
- Grażyna Śliwińska /przewodniczący sprawozdawca/
Powołane przepisy
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jednolity
art. 177 par. 1, art. 178 · Dz.U. 2016 poz. 718
Powiązane dokumenty
Sygnatura: VI SA/Wa 14/17 · 16 lutego 2017
Postanowienie WSA w Warszawie z 16 lutego 2017 r., VI SA/Wa 14/17 – prowadzenie aptek i hurtowni farmaceutycznych
Sygnatura: VI SA/Wa 1593/16 · 15 lutego 2017
Wyrok WSA w Warszawie z 15 lutego 2017 r., VI SA/Wa 1593/16 – prowadzenie aptek i hurtowni farmaceutycznych
Sygnatura: VI SA/Wa 1594/16 · 15 lutego 2017
Wyrok WSA w Warszawie z 15 lutego 2017 r., VI SA/Wa 1594/16 – prowadzenie aptek i hurtowni farmaceutycznych
Źródło urzędowe: Naczelny Sąd Administracyjny