Sygnatura
III SA/Lu 588/25
Postanowienie WSA w Lublinie z 21 stycznia 2026 r., III SA/Lu 588/25 – rozgraniczenia nieruchomości
Wynik
Odrzucono skargę
- Sąd
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
- Data orzeczenia
- 21 stycznia 2026
- Prawomocne
- nie
Treść rozstrzygnięcia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Kosowska po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2026 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. S. i R. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu z dnia 18 sierpnia 2025 r. nr [...] w przedmiocie kosztów postępowania rozgraniczeniowego postanawia: odrzucić skargę.
Analiza z kontekstem sprawy
Co to orzeczenie oznacza dla Twojej sprawy?
Zapytaj o skutki rozstrzygnięcia, podstawę prawną albo argumenty do wykorzystania. AnyLawyer rozpocznie od tej konkretnej sprawy.
Uzasadnienie
M. S. i R. S. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu z dnia 18 lipca 2025 r. w przedmiocie kosztów postępowania rozgraniczeniowego. W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 7 listopada 2025 r. skarżący zostali wezwani do usunięcia braków formalnych skargi, poprzez podanie nr PESEL, w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Przesyłka zawierająca wezwanie została doręczona M. S. w dniu 20 listopada 2025 r. (k. 33 akt sądowych) oraz R. S. w dniu 1 grudnia 2025 r. (k. 34 akt sądowych). Wezwania pozostały bez odpowiedzi. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zważył, co następuje: Zgodnie z art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2024 r., poz. 935 z późn. zm.), dalej jako "p.p.s.a.", skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Zgodnie z art. 46 § 2 pkt 1 lit. b p.p.s.a., pismo strony, gdy jest pierwszym pismem w sprawie, powinno zawierać numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną oraz numer PESEL jej przedstawiciela ustawowego, jeżeli są obowiązani do jego posiadania albo posiadają go, nie mając takiego obowiązku. Stosownie zaś do art. 49 § 1 p.p.s.a., jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zgodnie jednak z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., w przypadku gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi, sąd odrzuca skargę, a nie pozostawia ją bez rozpoznania. Przesyłka zawierająca wezwanie do uzupełnienia braków formalnych została odebrana przez M. S. w dniu 20 listopada 2025 r. (k. 33 akt sądowych), zaś przez R. S. w dniu 1 grudnia 2025 r. (k. 34 akt sądowych). Siedmiodniowy termin do uzupełnienia braków formalnych skargi dla M. S. upływał zatem w dniu 27 listopada 2025 r., natomiast dla R. S. w dniu 8 grudnia 2025 r. Skarżący nie uzupełnili braków formalnych w wyznaczonym terminie. Wobec powyższego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie odrzucił skargę na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.
Informacje o sprawie
- Data wpływu
- 7 listopada 2025
- Symbol z opisem
- 6122 Rozgraniczenia nieruchomości
- Hasła tematyczne
- Odrzucenie skargi
- Skarżony organ
- Samorządowe Kolegium Odwoławcze
- Sędziowie
- Agnieszka Kosowska /przewodniczący sprawozdawca/
Powołane przepisy
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j.)
art. 58 § 1 pkt 3 · Dz.U. 2024 poz. 935
Powiązane dokumenty
Sygnatura: I OSK 1834/24 · 21 stycznia 2026
Wyrok NSA z 21 stycznia 2026 r., I OSK 1834/24 – rozgraniczenia nieruchomości
Sygnatura: VII SA/Wa 2928/25 · 20 stycznia 2026
Postanowienie WSA w Warszawie z 20 stycznia 2026 r., VII SA/Wa 2928/25 – rozgraniczenia nieruchomości
Sygnatura: I OSK 817/24 · 15 stycznia 2026
Wyrok NSA z 15 stycznia 2026 r., I OSK 817/24 – rozgraniczenia nieruchomości
Źródło urzędowe: Naczelny Sąd Administracyjny