Wróć do: Orzeczenia NSA

Sygnatura

II SA/Wa 179/25

Postanowienie WSA w Warszawie z 8 sierpnia 2025 r., II SA/Wa 179/25

Wynik

Odrzucono skargę

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Data orzeczenia
8 sierpnia 2025
Prawomocne
nie

Treść rozstrzygnięcia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa po rozpoznaniu 8 sierpnia 2025r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. K. na postanowienie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych z [...] listopada 2024 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania postanawia: odrzucić skargę

Analiza z kontekstem sprawy

Co to orzeczenie oznacza dla Twojej sprawy?

Zapytaj o skutki rozstrzygnięcia, podstawę prawną albo argumenty do wykorzystania. AnyLawyer rozpocznie od tej konkretnej sprawy.

Zapytaj AnyLawyer o to orzeczenie

Uzasadnienie

M. K. (zwana dalej "Skarżącą") pismem z 20 grudnia 2024r. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych z [...] listopada 2024r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania. Skarżącą - w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II WSA w Warszawie z 12 czerwca 2025r. - wezwano do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 100 zł, w terminie 7 dni od dnia odebrania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Z akt sprawy wynika, że wezwanie Skarżącej doręczono 2 lipca 2025r., ale w Rejestrze Opłat Sądowych nie zidentyfikowano wpłaty do sprawy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje. Skarga podlegała odrzuceniu. Na podstawie art. 230 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2024r., poz. 935 ze zm., zwana dalej "P.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed Sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Wpis od skargi będący opłatą sądową – zgodnie z art. 219 P.p.s.a. – należy uiścić przy wniesieniu skargi. Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek skargi, od której nie zostanie uiszczony należny wpis. W tym przypadku, przewodniczący wzywa wnoszącego skargę, aby pod rygorem odrzucenia skargi, uiścił wpis w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania (art. 220 § 1 P.p.s.a.). Skoro z akt sprawy wynika, że wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi doręczono Skarżącej 2 lipca 2025r. (k. 65 akt sądowych), to termin do wykonania tej czynności upłynął 9 lipca 2025r. Skarżąca nie uiścił wpisu od skargi. Sąd, mając powyższe na względzie, na mocy art. 220 § 3 P.p.s.a. orzekł, jak w sentencji.

Informacje o sprawie

Data wpływu
31 stycznia 2025
Symbol z opisem
647 Sprawy związane z ochroną danych osobowych
Hasła tematyczne
Odrzucenie skargi
Skarżony organ
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych
Sędziowie
Ewa Radziszewska-Krupa /przewodniczący sprawozdawca/

Powołane przepisy

Inne orzeczenia w tej sprawie

Powiązane dokumenty

Źródło urzędowe: Naczelny Sąd Administracyjny