Sygnatura
II SA/Rz 25/26
Postanowienie WSA w Rzeszowie z 21 stycznia 2026 r., II SA/Rz 25/26 – przywrócenie stosunków wodnych na gruncie lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom
Wynik
Odrzucono skargę
- Sąd
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
- Data orzeczenia
- 21 stycznia 2026
- Prawomocne
- nie
Treść rozstrzygnięcia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Piotr Godlewski po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2026 r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi L.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 31 października 2025 r. nr SKO.4171/28/2025 w przedmiocie odmowy zobowiązania do przywrócenia do stanu poprzedniego - postanawia - I. odrzucić skargę, II. zwrócić stronie skarżącej kwotę 200 (słownie: dwieście złotych) tytułem uiszczonego wpisu od skargi.
Analiza z kontekstem sprawy
Co to orzeczenie oznacza dla Twojej sprawy?
Zapytaj o skutki rozstrzygnięcia, podstawę prawną albo argumenty do wykorzystania. AnyLawyer rozpocznie od tej konkretnej sprawy.
Uzasadnienie
W dniu 8 stycznia 2025 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie wpłynęła skarga na opisaną w sentencji postanowienia decyzję, nadana w placówce pocztowej operatora wyznaczonego na adres organu 8 grudnia 2025 r. (karta nr 39 akt sądowych). Decyzję doręczono skarżącej 5 listopada 2025 r., co potwierdza znajdujące się w aktach administracyjnych sprawy elektroniczne potwierdzenie odbioru. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje: Stosownie do treści art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm., dalej "p.p.s.a."), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skoro decyzję doręczono skarżącej w dniu 5 listopada 2025 r., to termin do wniesienia przez nią skargi upływał w dniu 5 grudnia 2025 r. – piątek. Skarga została przez nią nadana w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w dniu 8 grudnia 2024 r., a zatem z 3 - dniowym opóźnieniem. Z tej przyczyny Sąd zobowiązany był odrzucić skargę wniesioną po upływie terminu do dokonania tej czynności, w oparciu o art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a., o czym orzeczono w sentencji niniejszego postanowienia. O zwrocie uiszczonego wpisu sądowego w kwocie 200 zł Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 p.p.s.a.
Informacje o sprawie
- Data wpływu
- 8 stycznia 2026
- Symbol z opisem
- 6091 Przywrócenie stosunków wodnych na gruncie lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom
- Hasła tematyczne
- Odrzucenie skargi
- Skarżony organ
- Prezes Rady Ministrów
- Sędziowie
- Piotr Godlewski /przewodniczący sprawozdawca/
Powołane przepisy
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j.)
art. 58 § 1 pkt 2, art. 232 · Dz.U. 2024 poz. 935
Powiązane dokumenty
Sygnatura: II SA/Rz 1280/25 · 21 stycznia 2026
Wyrok WSA w Rzeszowie z 21 stycznia 2026 r., II SA/Rz 1280/25 – przywrócenie stosunków wodnych na gruncie lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom
Sygnatura: II SA/Gl 1178/25 · 21 stycznia 2026
Wyrok WSA w Gliwicach z 21 stycznia 2026 r., II SA/Gl 1178/25 – przywrócenie stosunków wodnych na gruncie lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom
Sygnatura: III OSK 2315/24 · 20 stycznia 2026
Wyrok NSA z 20 stycznia 2026 r., III OSK 2315/24 – przywrócenie stosunków wodnych na gruncie lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom
Źródło urzędowe: Naczelny Sąd Administracyjny