Sygnatura
II SA/Po 930/25
Postanowienie WSA w Poznaniu z 28 stycznia 2026 r., II SA/Po 930/25 – rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego
Wynik
Odrzucono skargę
- Sąd
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
- Data orzeczenia
- 28 stycznia 2026
- Prawomocne
- tak
Treść rozstrzygnięcia
II SA/Po 930/25 POSTANOWIENIE Dnia 28 stycznia 2026 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w następującym składzie: Przewodniczący: sędzia WSA Edyta Podrazik po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2026 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. sp. z o.o. z siedzibą w S. na postanowienie Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia 20 października 2025 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia postanawia: odrzucić skargę /-/ E. Podrazik
Analiza z kontekstem sprawy
Co to orzeczenie oznacza dla Twojej sprawy?
Zapytaj o skutki rozstrzygnięcia, podstawę prawną albo argumenty do wykorzystania. AnyLawyer rozpocznie od tej konkretnej sprawy.
Uzasadnienie
II SA/Po 930/25 UZASADNIENIE Pismem z dnia 24 listopada 2025 r. – nadanym w placówce pocztowej w dniu 24 listopada 2025 r. – J. sp. z o.o. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na opisane wyżej postanowienie Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia 20 października 2025 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje: Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej: P.p.s.a.) skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. W niniejszej sprawie kwestionowane w skardze postanowienie Wojewody została skutecznie doręczone skarżącej Spółce w dniu 22 października 2025 r. (karta 22 akt adm. II instancji). Rozstrzygnięcie Wojewody zawierało jednocześnie prawidłowe pouczenie o sposobie i terminie wniesienia skargi do sądu administracyjnego. W konsekwencji termin do wniesienia skargi upływał skarżącej Spółce z dniem 21 listopada 2025 r. (piątek). Skarga natomiast została wniesiona dnia 24 listopada 2025 r., czyli po terminie do dokonania tej czynności. W tym stanie rzeczy na mocy art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. skarga J. sp. z o.o. podlegała odrzuceniu. . /-/ E. Podrazik
Informacje o sprawie
- Data wpływu
- 29 grudnia 2025
- Hasła tematyczne
- Odrzucenie skargi
- Skarżony organ
- Inspektor Nadzoru Budowlanego
- Sędziowie
- Edyta Podrazik /przewodniczący sprawozdawca/
Powołane przepisy
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
art.58 par.1 pkt 2 · Dz.U. 2026 poz. 143
Powiązane dokumenty
Sygnatura: II SA/Rz 1223/25 · 28 stycznia 2026
Wyrok WSA w Rzeszowie z 28 stycznia 2026 r., II SA/Rz 1223/25 – rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego
Sygnatura: III SA/Po 136/26 · 28 stycznia 2026
Wyrok WSA w Poznaniu z 28 stycznia 2026 r., III SA/Po 136/26 – rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego
Sygnatura: VII SA/Wa 1681/25 · 27 stycznia 2026
Wyrok WSA w Warszawie z 27 stycznia 2026 r., VII SA/Wa 1681/25 – rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego
Źródło urzędowe: Naczelny Sąd Administracyjny