Sygnatura
I SA/Gl 278/21
Postanowienie WSA w Gliwicach z 24 października 2022 r., I SA/Gl 278/21 – podatek od towarów i usług
Wynik
Odrzucono skargę
- Sąd
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
- Data orzeczenia
- 24 października 2022
- Prawomocne
- tak
Treść rozstrzygnięcia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agata Ćwik - Bury (spr.), , , po rozpoznaniu w dniu 24 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. S. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 stycznia 2021 r. nr 0112-KDIL3.4012.382.2020.6.AW UNP: 1203176 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług p o s t a n a w i a: odrzucić skargę. WSA/post.1 - sentencja postanowienia
Analiza z kontekstem sprawy
Co to orzeczenie oznacza dla Twojej sprawy?
Zapytaj o skutki rozstrzygnięcia, podstawę prawną albo argumenty do wykorzystania. AnyLawyer rozpocznie od tej konkretnej sprawy.
Uzasadnienie
A. S. (dalej: skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 stycznia 2021 r. nr 0112-KDIL3.4012.382.2020.6.AW UNP: 1203176 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług. W skardze zawarty został wniosek o przyznanie prawa pomocy. Po prawomocnym zakończeniu postępowania w sprawie przyznania skarżącemu prawa pomocy o sygn. akt I SPP/Gl 51/21 (wniosek o przyznanie prawa pomocy pozostawiono bez rozpoznania), na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 3 listopada 2021 r. skarżący wezwany został do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. W otwartym terminie przewidzianym dla uiszczenia wpisu, skarżący zgłosił kolejny wniosek o przyznanie prawa pomocy. Wniosek ten pozostawiono prawomocnie bez rozpoznania zarządzeniem referendarza sądowego z dnia 3 lutego 2022 r. sygn. akt I SPP/Gl 352/21. Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 4 kwietnia 2022 r. wezwano skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 3 listopada 2021 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Następnie zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 7 lipca 2022 r. uchylone zostało zarządzenie z dnia 3 listopada 2021 r. o wezwaniu skarżącego do uiszczenia wpisu od skargi i jednocześnie ustalono wpis od skargi w kwocie 100 zł, zobowiązując skarżącego do jego uiszczenia w terminie 2 miesięcy od doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi. W uzasadnieniu tego zarządzenia wskazano, iż pierwotnie skarżący został błędnie wezwany do uiszczenia wpisu od skargi w terminie 7 dni, podczas gdy posiada on miejsce zamieszkania za granicą. Dlatego też wyznaczony termin do uiszczenia opłaty nie może być w niniejszej sprawie krótszy niż dwa miesiące. W zarządzeniu tym wskazano skarżącemu sposób uiszczenia wpisu oraz skutki jego niezapłacenia w terminie dwóch miesięcy od doręczenia odpisu zarządzenia. Odpis powyższego zarządzenia został doręczony skarżącemu, poprzez ePUAP, w dniu 25 lipca 2022 r. Należny wpis od skargi nie został uiszczony. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zważył, co następuje: Zgodnie z art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 329, dalej: P.p.s.a.), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Natomiast zgodnie z art. 230 § 2 P.p.s.a. pismami, o których mowa w § 1 są skarga, sprzeciw od decyzji, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. Równocześnie, zgodnie z treścią art. 220 § 1 P.p.s.a. Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata, w tym opłata, o której mowa w art. 235a. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2, 3 i 3a, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Przepis art. 220 § 3 P.p.s.a., do którego odwołuje się § 1 tegoż artykułu przewiduje, iż skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd. Ponadto, zgodnie z art. 220 § 2 P.p.s.a., jeżeli pismo wniosła osoba zamieszkała lub mająca siedzibę za granicą, która nie ma w kraju przedstawiciela, przewodniczący wyznaczy termin do uiszczenia opłaty nie krótszy niż dwa miesiące. W rozpatrywanej sprawie odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi – w terminie dwóch miesięcy, pod rygorem odrzucenia skargi - został doręczony skarżącemu w dniu 25 lipca 2022 r. Skarżący wpisu tego nie uiścił zaś termin na dokonanie tej czynności upłynął bezskutecznie z dniem 26 września 2022 r. Zgodnie bowiem z art. 83 § 1 P.p.s.a., terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego, z zastrzeżeniem § 2. Na podstawie zaś art. 112 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1360, dalej: k.c.), termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Zgodnie z ostatnio przytoczoną regulacją, ostatni dzień terminu przypadał na 25 września 2022 r. Ponieważ jednak była to niedziela, to zgodnie z art. 83 § 2 P.p.s.a. za ostatni dzień terminu uznać należy poniedziałek 26 września 2022 r., tj. dzień następny po dniu lub dniach wolnych od pracy (podobnie: art. 115 k.c.). Zauważyć nadto należy, iż zgodnie z art. 1 pkt 2) ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1920), dniami wolnymi od pracy są niedziele. Reasumując, ponieważ należny wpis od skargi nie został uiszczony, zaś dwumiesięczny termin na dopełnienie tej czynności bezskutecznie upłynął z dniem 26 września 2022 r., Sąd zobligowany był do jej odrzucenia. W związku z powyższym, na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.
Informacje o sprawie
- Data wpływu
- 11 lutego 2021
- Symbol z opisem
- 6110 Podatek od towarów i usług 6560
- Hasła tematyczne
- Odrzucenie skargi Podatkowe postępowanie
- Skarżony organ
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- Sędziowie
- Agata Ćwik-Bury /przewodniczący sprawozdawca/
Powołane przepisy
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j.
art. 220 par. 3 · Dz.U. 2022 poz. 329
Powiązane dokumenty
Sygnatura: III SA/Wa 101/22 · 21 października 2022
Wyrok WSA w Warszawie z 21 października 2022 r., III SA/Wa 101/22 – podatek od towarów i usług
Sygnatura: III SA/Wa 402/22 · 21 października 2022
Wyrok WSA w Warszawie z 21 października 2022 r., III SA/Wa 402/22 – podatek od towarów i usług
Sygnatura: III SA/Wa 836/22 · 21 października 2022
Wyrok WSA w Warszawie z 21 października 2022 r., III SA/Wa 836/22 – podatek od towarów i usług
Źródło urzędowe: Naczelny Sąd Administracyjny